czwartek, 1 grudnia 2016

TEM, TEM i po TEMie



Tydzień Edukacji Medialnej w naszej szkole rozpoczął się od totalnej metamorfozy przestrzeni, a potem atrakcji było coraz więcej. W czasie jednej godziny lekcyjnej korytarze zostały ozdobione plakatami filmowymi, ulotkami, ogłoszeniami i cytatami. Stało się do za sprawą klasy 2a LO pod opieką p. Kamili Możdżeń-Berbeć. Co jeszcze działo się w czasie TEMu?

Kino, muzeum, koncert


Niewątpliwa atrakcją były zajęcia poza szkołą: wyjścia do GCKiS w Trzebnicy i wyjazdy do Wrocławia. Uczniowie klas 3a i 3b obejrzeli w kinie „Polonia” film pt. „Przypadek” w reż. K. Kieślowskiego. Kolejnego dnia klasa 3a pojechała do Wrocławia na lekcję muzealną „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” oraz film pt. „Ostatnia rodzina” w reż. J.T.Makuszyńskiego. Czwartkowy wieczór należał do wielbicieli muzyki klasycznej – uczniowie wybrali się do Narodowego Forum Muzyki na koncert „Rytmy świata”.


Gra miejska „Śladami kina”

W poniedziałek, wtorek, środę i piątek w poszczególnych klasach była przeprowadzona gra miejska (w ograniczonej przestrzeni) ,,Śladami Kina”. Uczniowie biorący w niej udział mieli za zadanie ułożyć wydarzenia w kolejności chronologicznej, dobrać firmę do założyciela, cytat do filmu, odgadnąć postać i zmierzyć się w grupach w konkurencji muzycznej. Rolę wodzirejów przejęły Żaneta Brygoła i Karolina Zawadzka.

Warsztaty „Dziewczyny do wzięcia”

Inną atrakcją były warsztaty pod tytułem ,,Dziewczyny do wzięcia” prowadzone przez Monikę Boczoń, Katarzynę Janusiewicz, Ewelinę Krawiec i Krystynę Warszewską. Klasy 2aLO i 2cLO miały możliwość wzięcia udziału w projekcji filmu Janusza Kondratiuka oraz w rozmowie analizującej film. 

Konkursy

Każdego dnia na długiej przerwie w gabinecie 58 odbywał się konkurs wiedzy o mediach społecznościowych. Po obejrzeniu tablic z informacjami na ten temat, podchodziło się do uśmiechniętych dziewczyn przy biurku i losowało pytanie. Za poprawną odpowiedź zwycięzca otrzymywał cukierka i uścisk dłoni prowadzącej. Zabawę przygotowały i poprowadziły: Marcelina Gabrych, Maria Gawron i Julia Nolbert. 

Zwieńczeniem Tygodnia Edukacji Medialnej był Konkurs Filmowy organizowany w piątek 28.10. Na 2 lekcji była przygotowana seria dla klas gimnazjalnych. W konkursie zwyciężyli Dawid Walkiewicz i Konrad Mostek (2B G). Lekcja trzecia była przeznaczona dla klas licealnych. Z liceum najlepsi okazali się Krzysztof Roszak i Jurek Frankiewicz (1b LO). Gratulujemy!


Słodkości dla PAH-u



W czwartek odbył się kiermasz ciast. Podczas przerw było można kupić domowe wypieki. Serwowaliśmy różne słodkości: od ciast kruchych przez „krówki”, jabłeczniki, serniki do ciasteczek, muffinów i wielu innych. Dochód zostanie przeznaczony na Polską Akcję Humanitarną (czekamy jeszcze na wpływy ze sprzedaży „Ogólniak” i liczymy na Wasza hojność )

Filmowe rytmy

Jak zapewne usłyszeliście, został reaktywowany szkolny radiowęzeł. Na przerwach, przez cały nasz tydzień, rozbrzmiewała muzyka filmowa.

Kolejny Tydzień Edukacji Medialnej już za rok!
                                                                                                                  Karolina Zawadzka kl. 2a





Tydzień Edukacji Medialnej – przeżyjmy to jeszcze raz…

Grupa 1

Do organizacji Tygodnia Edukacji Medialnej nasza klasa została podzielona na grupy. Nasza, w której były Julia Rogala, Julia Nolbert, Marcelina Gabrych i Maria Gawron, od razu miała setki pomysłów jak umilić TEM w naszej szkole. Chciałyśmy, by nie tylko wybrane klasy (np. przez różne wyjazdy) lub pojedyncze osoby (np. w konkursach) reprezentując klasę, uczestniczyły w nim. 
Wymyśliłyśmy, żeby zorganizować coś dla wszystkich - otwarty quiz. 

Przez długi czas zbierałyśmy informacje z wielu, nawet zagranicznych źródeł, o najpopularniejszych serwisach społecznościowych  - Facebook'u, Twitterze, Instagramie, Snapchacie i kilku innych. Do przygotowanych materiałów ułożyłyśmy pytania o różnym stopniu trudności i w jeden weekend spotkałyśmy się, żeby przygotować panele. Pomimo wielu trudności, m.in. z brakiem taśmy i problemem ze zginaniem tektury - udało nam się przygotować 7 kolorowych i pełnych informacji paneli, które były rozstawiane na każdej długiej przerwie w sali 58 podczas TEMu. Każdy mógł wejść, wylosować pytanie, a odpowiedź musiał znaleźć na panelach. Jeśli odpowiedział poprawnie - otrzymywał coś słodkiego, jeśli niepoprawnie - musiał obejść się smakiem lub mógł spróbować jeszcze raz. 

Oprócz quizu przygotowałyśmy również kolorowe literki, które powiesiłyśmy na jednej z pustych ścian, tak, żeby każdy wiedział, że ten tydzień jest Tygodniem Edukacji Medialnej! Ponadto wyszukałyśmy najlepsze oferty z wielu wrocławskich kin i złączyłyśmy je w listę kinowych promocji. Prawie każdego dnia można obejrzeć coś taniej, niż normalnie. Kilka plakatów rozwiesiłyśmy na tablicach w szkole, a prawie 200 małych ulotek rozłożyłyśmy na szkolnych parapetach. Bo promocje często mogą zachęcić kogoś do wyjść do kina, a o to chodziło w Tygodniu Edukacji Medialnej - by promować kulturę wśród uczniów. 

Jesteśmy z siebie bardzo zadowolone, że udało nam się zrobić tak dużo, mimo wielu problemów, chorób, zbuntowanego sprzętu i taśmy i niedomówień. Mamy nadzieje, że wielu uczniów, może nawet nauczycieli, skusiło się na wyjście do kina lub pogłębienie swojej wiedzy o znanych mediach, a TEM uważamy za jak najbardziej udany! :)

Grupa 2

Byłyśmy opowiedzialne za Quiz o mediach. Zaprosiłyśmy przedstawicieli wszystkich klas na konkurs, w którym mogli wygrać atrakcyjne nagrody. Uczetnicy musieli wykazać się znajomością filmów, prezenterów telewizynych, seriali oraz newsów ze świata medialnego.Pod koniec zabawy zorganizowałyśmy karaoke, przy czym wszyscy świetnie się bawili.
Oprócz tego zorganizowałyśmy konkurs na selfie. Uczestnicy mieli za zadanie przebrać się za postaci filmowe i zrobić sobię zabawne zdjęcie oraz wysłać je nam na maila w trakcie Tygodnia Edukacji Medialnej. 
Uczniowie o wydarzeniach organizowanych przez nas mogli dowiedzieć się z plakatów, na których zamieszczone zostały wszystkie niezbędne informacje.
Dagmara, Marta,Justyna,Nikola,Klaudia,Ola

Grupa 3

Nasza grupa przygotowała prezentację na temat historii kina oraz gatunków filmowych, którą zaprezentowaliśmy klasie drugiej „a” liceum. Dla urozmaicenia prezentacji dołączyliśmy grę kahoot, w której osoby musiały dopasować scenę filmową do danego tytułu. Inną zabawą było dopasowanie tytułu do kategorii filmu. Dodatkowo nasza grupa dostarczyła ulotki zapowiadające najnowsze filmy.

Do grupy należeli: Julia Sielecka, Natalia Nakonieczna, Joanna Pawlica, Szymon Kawalec, Łukasz Kmieć.